3D nie takie trudne, ale czasochłonne

W ramach projektu Wspólnie Wiemy Więcej – www Bolesławiec, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w naszej szkole odbywają się m. in. warsztaty robotyki i druku 3D. W zajęciach współuczestniczą zarówno uczniowie z Polski i Ukrainy. Podczas zajęć uczniowie z Ukrainy doskonalą umiejętności posługiwania się językiem polskim.
Podczas pierwszych czterech, dwugodzinnych, zajęć uczniowie mierzyli się z własną wyobraźnią przestrzenną. Granie w gry, oglądanie przedmiotów w trzech wymiarach, bawienie się klockami - to coś z czym dzieci zaznajamiają się już od najmłodszych lat. Coś co wydaje się rzeczą naturalną i łatwą staje się trudniejsze przy tworzeniu rysunków na kartce, tablicy, ulicy, ...
Rozwój techniki, a co za tym idzie większa dostępność drukarek 3D, dała nam możliwość pokazania uczniom, że można tworzyć i drukować przedmioty w trójwymiarze.
Nasi uczniowie podczas zajęć rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną za pomocą narzędzia jakim jest program Tinkercad. Program nie jest za bardzo skomplikowany, ale przelanie pomysłu na gotowy produkt bywa bardzo czasochłonne. Nie zawsze wszystko wychodzi tak jak zaplanowaliśmy. Czasami trzeba kilka razy coś poprawiać, aby można było to wydrukować.
Dla tych co nigdy nie tworzyli modeli, przedmiotów 3D na komputerze informujemy, że przygotowanie takiej pracy to czasami wiele godzin pracy. A sam wydruk naszych prac trwał nawet 3 godziny (np. samolot).

inf. Robert Ostrowski

Data dodania: 2023-06-08 13:45:03