Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

DNI JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

Za nami luty, a w lutym z racji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego 21.02, szczególnie dużo uwagi i czasu poświęcaliśmy dbałości o język polski, poprawności językowej, trosce o  wymowę, a także bezbłędną pisownię.

 

Uczestnicy spotkań czytelniczych z panią Marzeną Medyńską z klas II a, III a, I a oraz realizujący projekt eTwinning „Literowy zawrót głowy” uczniowie klasy 2c, pod opieką pań Izabeli Kulpy i Teresy Prokowskiej  – usłyszeli, skąd się wziął pomysł takiego skupienia na języku, jaki jest cel świętowania,  dlaczego wszyscy powinniśmy troszczyć się o polszczyznę.

 

Wśród zabaw słowami pojawiły się językowe łańcuchy, pantomimy prezentujące trudne słowa, graficzne powtórki słów, przysparzających najwięcej trudności nie tylko obcokrajowcom.

 

Najmłodsi wykonywali napisy, a starsi plakaty i animacje pokazujące polskie słowa uznawane za najpiękniejsze, nie tylko w brzmieniu, ale określane jako ważne, niosące pozytywne emocje i skojarzenia. Swoistymi zwycięzcami okazały się wyrazy: MAMA, KOCHAM CIĘ.  Tuż za nimi uplasowały się słowa: RODZINA, ŻYCIE, PRZYJACIEL, ZDROWIE, PRZYGODA.

 

Na wirtualnej tablicy zgromadzono słowa, którymi w różnych sytuacjach można zastąpić wyraz FAJNY. Powstały z nich kolorowe chmury wyrazowe. Ponadto omawialiśmy znaczenie popularnych przysłów, uczniowie tworzyli własne, zabawne zakończenia i ilustrowali je komiksowymi rysunkami. Świetną zabawą było także nagrywanie łamańców językowych i wspólne pisanie historyjki inspirowanej wylosowanymi przez naszych eTwinningowych partnerów obrazkami.

 

Językowy miesiąc za nami. Oczywiście dbałość o to jak i co mówimy, się nie kończy. Bezsprzecznie pomaga w tym czytanie książek. Zajrzyjcie do biblioteki, gdzie znajdziecie nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z wydarzenia.

 

Data dodania: 2021-03-03 18:26:15
Data edycji: 2021-03-04 12:54:36
Ilość wyświetleń: 492

Konkursy

Aktualne konkursy szkolne i pozaszkolne
Więcej informacji

Informacje

Wsparcie, porady, przydatne informacje
Więcej informacji

Kalendarz

Współpracujemy

Kształcić duszę cnotami, umysł naukami, a ciało sportem.

Janusz Kusociński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej