FINAŁ XVII REGIONALNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO - KRAJOZNAWCZEGO KLAS II - III ''BĄDŹMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY''

Uczennice klasy IIIa - Maja Orawiec i Aleksandra Żuk, pod opieką Ireny Bartosz, w dniach 25 - 26.04.2024 r. wzięły udział w finale XVII Regionalnego Konkursu Przyrodniczo - Krajoznawczego Edukacji Wczesnoszkolnej klas II - III ph. „Bądźmy przyjaciółmi przyrody” zorganizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody w Jeleniej Górze.

Pierwszego dnia  gościliśmy w Nadleśnictwie Ruszów, gdzie odbył się półfinał. Dwudziestu uczniów w ciągu 60 minut rozwiązywało test, wykazując się wiedzą przyrodniczą na bardzo wysokim poziomie, a rezultatem było wyłonienie dziesięciu najlepszych przyrodników, którzy następnego dnia zmierzyli się w wielkim finale. Maja Orawiec bez problemu poradziła sobie z zadaniami konkursowymi i znalazła się w finałowej dziesiątce.

Po części konkursowej wybraliśmy się z leśniczym na wycieczkę przyrodniczą do pobliskiego lasu, gdzie można było zaobserwować pokaźne żeremie bobrów, a także ciekawe okazy fauny i flory. Wizytę w Ruszowie zakończyło wspólne ognisko. Następnie ruszyliśmy do Świeradowa - Zdroju, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić „Stację - Kultura” – a tam, m.in. wystawę malarstwa oraz makietę okolicznej linii kolejowej. Zwiedziliśmy również Dom Zdrojowy. Po dniu pełnym wrażeń dotarliśmy do miejsca noclegu, czyli do Młodzieżowego Schroniska Turystycznego "Witosza" w Staniszowie. Był to czas na integrację uczestników i dobrą zabawę.

Następnego dnia, tuż po śniadaniu, miał miejsce wielki finał XVII edycji konkursu. Po udzieleniu odpowiedzi na 10 pytań zadanych przez komisję, finaliści mieli za zadanie zreferować ciekawostki krajoznawcze i przyrodnicze  swojej miejscowości. Maja bardzo ciekawie opowiedziała o  małej ojczyźnie – Bolesławcu oraz okolicach, zajmując w części ustnej I miejsce. W ostatecznej klasyfikacji Maja Orawiec uklasowała się na IV miejscu, a Aleksandra Żuk znalazła  się w pierwszej dwunastce. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy  oraz ciekawe nagrody rzeczowe.
Jest to ogromne osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że łącznie do konkursu stanęło  521 uczniów ze szkół podstawowych regionu jeleniogórskiego.

BĄDŹMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY - film

Gratulujemy naszym finalistkom!

Dziękujemy Państwu Sylwii i Edwardowi Orawcom za transport grzecznościowy na konkurs.

Info. Irena Bartosz

Data dodania: 2024-04-29 08:43:38