Strasburg w nagrodę.

W ubiegłym tygodniu, 33-osobowa grupa uczniów – delegatów wszystkich siedmiu bolesławieckich szkół podstawowych, pod opieką nauczycieli: Izabeli Kulpy SP1, Weroniki Kobyłeckiej SP2, Adriana Banysia SP3 i Jolanty Rzeźwickiej SP4, uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Strasburga we Francji. Wyjazd był możliwy dzięki otrzymaniu przez Bolesławiec „Nagrody Europy 2023”. Nagroda ta, ustanowiona w 1955r, jest przyznawana przez Radę Europy raz do roku jednemu miastu europejskiemu za jego szczególne działania w dziedzinie współpracy i promocji idei jedności europejskiej.
Więcej szczegółów przeczytać można w relacji Bartka

W dniach 22-24.01.2024r. kilkoro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem panią Izabelą Kulpą odwiedziło miasto Strasburg we Francji. Wycieczka nasza ufundowana była z Nagrody Europy jaką miasto Bolesławiec zdobyło w 2023 roku. Celem wyjazdu było zapoznanie z instytucjami europejskimi w Strasburgu: Radą Europy i Parlamentem Europejskim oraz zwiedzanie zabytków tego miasta. Podczas wizyty w Radzie Europy obejrzeliśmy prezentację poświęconą funkcjonowaniu tej instytucji, jej misjom i osiągnięciom. W Parlamencie Europejskim natomiast zwiedziliśmy galerię sali plenarnej oraz wysłuchaliśmy wielu informacji o pracy tego miejsca. Spotkaliśmy się także z Panią Carmen Leyte- przewodniczącą Podkomisji ds. Nagrody Europy, która gościła w naszym mieście podczas wręczania nagrody. W wolnym od zwiedzania czasie, mieliśmy zajęcia integracyjne z młodzieżą z innych szkół naszego miasta w Europejskim Centrum Młodzieży, gdzie mieszkaliśmy. W ostatnim dniu naszego pobytu zwiedziliśmy starówkę Strasburga z najważniejszym zabytkiem tego miasta-katedrą gotycką Notre Dame oraz dzielnicę La Petite France. Wycieczka nasza była bardzo ciekawą przygodą, którą długo będziemy wspominać.
Bartosz Mazurek

Data dodania: 2024-01-30 14:03:35