XII Narodowe Czytanie - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bolesławcu uczestniczyli w dwunastej edycji akcji Narodowe Czytanie.
W tym roku „bohaterką” Narodowego Czytania była powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. To jedno z największych dzieł polskiego pozytywizmu przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego, którego w 2023 roku przypada 160 rocznica.
Inspiracją do spotkania w bibliotece szkolnej było główne przesłanie autorki Nad Niemnem: dzięki pracy zyskuje jednostka, rodzina i naród.
Uczniowie klasy VII a i VII b przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom fragment społeczno - obyczajowej powieści, czytając zawartą w utworze Legendę o Janie i Cecylii. Opowieść o protoplastach rodu Bohatyrowiczów uświadomiła słuchaczom, że praca, codzienny trud człowieka są najwyższym sensem ludzkiego życia. Bohaterowie legendy nie mając nic, zbudowali bowiem swoje szczęście, dostatek, szacunek i prestiż.
Odczytanie przez siódmoklasistów opowieści o dzielnej postawie Jana i Cecylii oraz malowniczych opisów nadniemeńskiej przyrody wzbogaciło wysłuchanie muzyki z filmu Nad Niemnem, który miał swoja premierę w 1987 roku.

Data dodania: 2023-10-23 09:27:50
Data edycji: 2023-10-23 09:28:18